Histeroskopia jest małoinwazyjną procedurą wykorzystywaną do diagnostyki i leczenia schorzeń kanału i jamy macicy. Podczas zabiegu histeroskop (będący cienką rurką, w której mieści się układ optyczny i narzędzia), wprowadzany jest przez pochwę do macicy. Umożliwia to dokładne obejrzenie ścian macicy i ewentualnych zmian patologicznych tam znajdujących się na specjalnym monitorze, postawienie odpowiedniej diagnozy oraz ewentualne leczenie zabiegowe przy użyciu specjalnych mikronarzędzi.
Histeroskopia pozwala precyzyjnie określić wielkość, liczbę, umiejscowienie oraz charakter zmian patologicznych błony śluzowej wyściełającej macicę (endometrium). Specjalista może zlokalizować nawet bardzo małe polipy endometrium, mięśniaki podśluzówkowe, zrosty wewnątrzmaciczne oraz guzy nowotworowe, a ponadto pobrać wycinki tkanek do badania histopatologicznego.
Wykorzystywana jest do poszukiwania przyczyn nieprawidłowych krwawień z dróg rodnych (dłuższych, bardziej obfitych krwawień miesięcznych, krwawień międzymiesiączkowych lub krwawień po okresie menopauzy).
Często histeroskopia ma zastosowanie w diagnostyce i ewentualnym leczeniu przyczyn niepłodności i poronień nawykowych.
Histeroskopia trwa zazwyczaj od 15 do 30 minut. Wykonuje się ją w kilkunastominutowym znieczuleniu. Jeśli pacjentka nie odczuwa żadnych dolegliwości, może tego samego dnia wrócić do domu.