W zakres hospitalizacji w oddziale zdrowego noworodka wchodzą jedynie stany związane ze zmianami fizjologicznymi o charakterze łagodnym i/lub przemijającym (procesy adaptacyjne przystosowujące organizm dziecka do samodzielnego funkcjonowania).
Oddział neonatologiczny naszego szpitala dysponuje 34 łóżeczkami. Przebywają na nim tylko noworodki zdrowe. Sale pobytu zorganizowane są w systemie rooming –in (matka razem z dzieckiem). Nawet dzieci urodzone poprzez cięcie cesarskie, są od razu przywożone na salę do mam, co daje możliwość wczesnego rozpoczęcia karmienia piersią i nawiązania więzi emocjonalnej z dzieckiem.
Taka organizacja pobytu w szpitalu, stwarza korzystne warunki do uczestniczenia w czynnościach pielęgnacyjno-opiekuńczych wykonywanych przez personel i pokonywania lęku przed opieką nad nowonarodzonym dzieckiem.
Profesjonalna opieka neonatologiczna rozpoczyna się u nas już na sali porodowej (ewentualnie na bloku operacyjnym, jeżeli ciąża zakończona jest cięciem cesarskim), gdzie noworodek jest oceniany i wstępnie badany przez lekarza z naszego oddziału. Położna/pielęgniarka neonatologiczna wykonuje wszystkie czynności związane z poporodowym zaopatrzeniem dziecka, jak: ważenie, mierzenie dziecka ,wykonywanie zabiegu Credego.
Ze względu na to, że jesteśmy szpitalem o 3-cim (czyli najwyższym) stopniu referencyjności rodzą się u nas noworodki matek z różnymi problemami zdrowotnym w ciąży, jak cukrzyca, nadciśnienie, zaburzenia endokrynologiczne i inne. Takim dzieciom oferujemy poszerzoną diagnostykę laboratoryjną i obrazową, gdyż wiele różnego rodzaju dolegliwości matki w ciąży nie pozostaje bez wpływu na stan zdrowia dziecka.
Codzienne wizyty lekarskie oraz całodobowa opieka wykwalifikowanego personelu pozwalają wychwycić różnego rodzaju zaburzenia adaptacji, jak również wczesne symptomy chorób wrodzonych.
Wszystkim dzieciom wykonujemy przesiewowe badania słuchu. Prowadzimy Ogólnopolski Rejestr Wrodzonych Wad Rozwojowych. W ciągu kilku pierwszych godzin życia monitorujemy wszystkie noworodki czyli badamy ich czynność serca i wysycenie krwi tlenem, co pozwala na szybkie wykrycie niektórych wad serca.
Przy nasilonej żółtaczce, kiedy zaistnieje konieczność jej leczenia stosujemy fototerapię, która odbywa się na sali u mamy. Oferujemy do leczenia nowej generacji lampy do naświetlań w inkubatorze, jak również specjalne materacyki do łóżeczek, tzw. Billy- bedy.
W naszym oddziale wszystkie dzieci podlegają szczepieniom obowiązkowym ,na które mama wyraża zgodę jeszcze przed porodem. Odmowa szczepień ze strony rodziców jest dokumentowana na obowiązującym w szpitalu specjalnym druku ,a informacja o zaistniałej sytuacji jest przekazywana kompetentnym w tej materii instytucjom.
W przypadku zaistnienia problemów z prawidłowym karmieniem piersią służymy pomocą położnej laktacyjnej.