Cukrzyca ciążowa to zaburzenie tolerancji węglowodanów powodujące zwiększenie stężenia glukozy we krwi, które po raz pierwszy zostało rozpoznane w ciąży. Testy diagnostyczne wykrywania cukrzycy ciążowej wykonywane są między 24 a 28 tygodniem ciąży. Cukrzyca ciążowa może wystąpić u każdej ciężarnej.
Czynniki ryzyka cukrzycy ciążowej:
- wielorództwo,
- wiek >35. roku życia,
- cukrzyca ciążowa w poprzednich ciążach (u ok. 30% kobiet powtarza się w kolejnej ciąży),
- nadwaga lub otyłość,
- nadciśnienie tętnicze,
- urodzenie dziecka o masie ciała >4 kg,
- urodzenie noworodka z wadą rozwojową,
- zgony wewnątrzmaciczne w wywiadzie,
- występowanie w rodzinie cukrzycy typu 2
- Zespół policystycznych jajników.
Istnieje jednak grupa kobiet, u których nie stwierdza się żadnych czynników ryzyka cukrzycy ciążowej.
Diagnostyka
Cukrzyca ciążowa zwykle nie daje żadnych objawów, dlatego też w celu jej rozpoznania u każdej kobiety w ciąży należy już w pierwszych tygodniach oznaczyć stężenie glukozy we krwi i w niektórych przypadkach wykonać próbę obciążania glukozą (tzw. krzywa cukrowa).
Leczenie
Celem leczenia cukrzycy ciążowej jest utrzymanie poziomu glukozy na odpowiednim poziome. W większości przypadków udaje się do uzyskać dzięki specjalnej diecie cukrzycowej. Gdy jednak to nie wystarcza, konieczne staje się zastosowanie odpowiednio dobranej insulinoterapii.
U pacjentek z cukrzycą rozpoznaną przed ciążą konieczne jest intensywne leczenie już na etapie planowania potomstwa. Dzięki ścisłej współpracy poradni patologii ciąży z poradnią diabetelogiczną NZOZ WITAMED, przyszłe mamy mogą być leczone przy wykorzystaniu osobistych pomp insulinowych. Urządzenia te, zastępują tradycyjne „wstrzykiwacze” insuliny-peny, umożliwiając ciągłe podawanie insuliny. Osobiste pompy insulinowe poprawiają nie tylko jakość życia pacjentki (ta nie musi pamiętać o uciążliwych wielokrotnych wkłuciach) ale również, dzięki lepszej kontroli poziomu glukozy we krwi poprawiają wyniki położnicze. Są one wyznaczone na czas ciąży i porodu bezpłatnie.