Fizjologicznie ciśnienie tętnicze w trakcie ciąży obniża się w II trymestrze a w III trymestrze powraca do wartości wyjściowych lub jest nieco wyższe. Nadciśnienie tętnicze występuje u około 10% ciężarnych stanowiąc jedną z najczęstszych patologii w ciąży. Jest też główną przyczyną powikłań okołoporodowych zarówno w przypadku matki jak i dziecka. Kryteria rozpoznania nadciśnienia u kobiety ciężarnej są takie same jak w pozostałej populacji i wyglądają następująco:
- ciśnienie prawidłowe skurczowe do 140 mmHg, rozkurczowe do 90 mmHg
- nadciśnienie łagodne skurczowe 140-159 mmHg
rozkurczowe 90-99 mmHg - umiarkowane skurczowe 160-179 mmHg
rozkurczowe 100-109 mmHg - ciężkie skurczowe ≥ 180 mmHg
rozkurczowe ≥ 110 mmHg - izolowane skurczowe ≥ 140 mmHg
rozkurczowe <90 mmHg - Wzrost średniego ciśnienia tętniczego powyżej 105 mmHg lub wzrost o 20 mmHg
W uproszczeniu nadciśnienie tętnicze u kobiet w ciąży możemy podzielić na:
- Nadciśnienie tętnicze wcześniej istniejące – rozpoznane przed ciążą lub pojawiające się do 20 tygodnia ciąży, utrzymujące się >12 tygodni po porodzie;
- Nadciśnienie tętnicze ciążowe – rozwijające się po 20 tygodniu ciąży, ustępujące najczęściej do 12 tygodni po porodzie;
- Nadciśnienie tętnicze wcześniej istniejące z nałożonym nadciśnieniem ciążowym z białkomoczem – nadciśnienie wcześniej istniejące, z dalszym wzrostem ciśnienia tętniczego i białkomoczem ≥3 g/d po 20 tygodniu ciąży.
W trakcie hospitalizacji ciężarnych z nadciśnieniem tętniczym włączamy leczenie farmakologiczne i monitorujemy:
- Wartości ciśnienia tętniczego i stan ciężarnej
- Wyniki badań laboratoryjnych (parametry nerkowe – badanie moczu, dobową utratę białka w moczu, enzymy wątrobowe, morfologię, układ krzepnięcia, i inne)
- Dobrostan i wzrastanie płodu (KTG, USG płodu).
W przebiegu nadciśnienia tętniczego ciążowego może dojść do stanu przedrzucawkowego, a nawet rzucawki. O stanie przedrzucawkowym mówimy gdy do wartości ciśnienia powyżej 140/90 mmHg dołączą się hipotrofia płodu lub zaburzenia narządowe takie jak:
- niewydolność nerek
- zaburzenia funkcji wątroby
- zaburzenia neurologiczne
- zaburzenia koagulologiczne.
Stan przedrzucawkowy może rozwinąć się w rzucawkę, w której do w/w objawów dołączają się zaburzenia w ośrodkowym układzie nerwowym drgawki, a nawet wylewy krwi do centralnego systemu nerwowego. W razie braku skuteczności leczenia farmakologicznego konieczne jest rozwiązanie ciąży najczęściej na drodze cięcia cesarskiego.