PERINATOLOGIA

Odcinek Perinatologii jest pierwszym w województwie oddziałem zajmującym się opieką, diagnostyką i leczeniem ciężkich powikłań ciąży.

Perinatologia to dziedzina medycyny łącząca wiedzę z zakresu położnictwa, genetyki, neonatologii, chirurgii i chorób internistycznych. Ta wszechstronność ma prowadzić do właściwej diagnostyki i leczenia schorzeń mogących wikłać prawidłowy przebieg ciąży. Niezwykle istotną sferą naszych działań jest opieka nad tymi kobietami w ciąży, u których zagrożone jest życie i zdrowie płodu. Sprawujemy opiekę nad ciężarnymi z wewnątrzmacicznym zahamowaniem wzrastania płodu (FGR), diagnozujemy prenatalnie wady rozwojowe i choroby genetyczne wykonując takie zabiegi jak biopsja kosmówki czy amniopunkcja. Opiekujemy się pacjentkami w ciążach bliźniaczych wysokiego ryzyka np. jednokosmówkowych czy trojaczych, ciążach powikłanych konfliktem serologicznym, mało- lub wielowodziem. 

Perinatologia to specjalizacja zajmująca się diagnostyką choroby dziecka, ale również choroby matki mającej wpływ na przebieg ciąży. Na naszym oddziale zajmujemy się ciężarnymi z cukrzycą przedciążową, nadciśnieniem tętniczym z powikłaniami, cholestazą ciążową, chorobami autoimmunologicznymi (RZS, toczeń układowy, choroba Leśniowskiego – Crohna), chorobami zakaźnymi (między innymi: toksoplazmoza, CMV), chorobami internistycznymi matki (zaburzenia rytmu serca, zapalenie płuc, choroby nerek, chorobami wątroby, chorobami tarczycy).

Na oddziale pracuje stały zespół lekarzy:

– koordynator oddziału dr n. med Anna Janowicz – Grelewska

– lek. Mateusz Posłowski

– lek. Ilona Wrzoskiewicz – Kaniowska

– lek. Agnieszka Gaj

Regularnie uczestniczymy w polskich i międzynarodowych szkoleniach oraz kongresach, starając się, aby nasze postępowanie diagnostyczno – terapeutyczne było zawsze zgodne z aktualnie obowiązującymi wytycznymi i standardami opieki.

Z związku z wysokimi wymogami opieki, którą prowadzimy współpracujemy z wieloma ośrodkami klinicznymi z całej Polski. Konsultantem naukowym naszego oddziału jest prof. dr hab. n. med. Przemysław Oszukowski. Blisko współpracujemy z Oddziałem Neonatologii zapewniając pacjentce możliwość uzyskania wiedzy od lekarzy neonatologów na temat postępowania z dzieckiem po urodzeniu.

Przy oddziale funkcjonuje Poradnia Echokardiografii Płodowej, gdzie diagnozujemy prenatalnie wady serca płodu oraz przyszpitalna Poradnia Patologii Ciąży, która zapewnia pacjentkom ciągłość opieki po hospitalizacji.

Sprzęt, którego używamy na oddziale i w poradni (Voluson E10) spełnia wszelkie wymogi współczesnej diagnostyki prenatalnej, pozwalając na monitorowanie dobrostanu płodu czy bezpieczne przeprowadzanie zabiegów inwazyjnych w ciąży np. amniopunkcji, amnioredukcji.

Skip to content