PO PORODZIE NATURALNYM:

Po naturalnym porodzie pacjentka wraz z dzieckiem trafia na odcinek położniczy. Przez cały pobyt w szpitalu dziecko przebywa razem z mamą na sali (w niektórych przypadkach, gdy dzieci wymagają opieki ciągłej, tzn. obserwacji personelu medycznego ze względu na stan zdrowia, matka ma ,w takiej sytuacji, zapewniony nieograniczony dostęp do dziecka). Wykwalifikowany personel położniczy i pielęgniarski pomaga, pokazuje i uczy mamę pielęgnacji noworodka. W szpitalu pracuje Certyfikowany Doradca Laktacyjny, który pomaga mamom w nauce karmienia piersią we wszystkie dni powszednie.

W trakcie całego pobytu w szpitalu mama po porodzie przebywa pod stałą opieką personelu lekarskiego i położniczego, 2 razy dziennie odbywają się wizyty lekarskie położnicze, na których lekarz odpowiada na wątpliwości matki i ocenia stan zdrowia pacjentki po porodzie. Pytania dotyczące wypisu oraz dalszego postępowania prosimy zadawać na wizycie porannej – jest prowadzona przez lekarzy opiekujących się wyłącznie Odcinkiem Położnictwa.

Jeśli poród przebiegł naturalnie, bez powikłań, dziecko urodziło się zdrowe, mama i maleństwo czują się dobrze, to w 3 dobie wychodzą do domu, oczywiście po wykonaniu niezbędnych badań.

Niektóre dzieci wymagają dodatkowego leczenia, wtedy dziecko wraz z mamą trafiają na Oddział Patologii Noworodka. Dzięki temu dzieci potrzebujące dodatkowej opieki medycznej są oddzielone od dzieci zdrowych. W sytuacji, gdy maluszek wymaga intensywnej opieki medycznej przebywa na Oddziale Patologii i Intensywnej Opieki Noworodka – mama może w każdej chwili odwiedzić dziecko.

O wszystkich zmianach oraz konieczności dodatkowego leczenia dziecka informacji udziela lekarz neonatolog.

 

PO CESARSKIM CIĘCIU:

Po cięciu cesarskim pacjentka trafia na salę pooperacyjną, gdzie znajduje się pod stałym nadzorem personelu.

Dziecko zostaje przekazane na specjalną salę, pod opiekę wykwalifikowanych położnych oraz lekarzy i tam najbliższa rodzina może je zobaczyć.

Po paru godzinach, gdy mama czuje się dobrze, a dziecko jest w dobrym stanie, personel przywozi pociechę do pacjentki. Takie wizyty trwają (w zależności od potrzeb i sił mamy) od kilku do kilkunastu godzin.

Jeśli stan pacjentki na to pozwala to w 1 lub 2 dobie po operacji trafia ona na Odcinek Położniczy i przebywa tam razem z dzieckiem.

Pacjentka wypisywana jest po zdjęciu szwów i dzięki temu wychodzi do domu bez konieczności odwiedzania poradni celem ich usunięcia. W przypadku, gdy stan zdrowia pozawala na wcześniejsze opuszczenie Szpitala pacjentka może zgłosić się do naszej poradni celem usunięcia szwu.

Zalecamy wszystkim pacjentkom po porodzie kontrolę u lekarza ginekologa – położnika po 6 tygodniach od porodu.

Skip to content